Konuşmacı: Ahmet BAYSAL

(İzzet Baysal Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı)

Konu: “Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ne Giden Yolda Bildiklerim”

Tarih: 15 Kasım 2012 Perşembe

Yer: Gülezler Konağı, Saat: 18.00-20.00

İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, “Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ne Giden Yolda Bildiklerim” konusunda verdiği konferansta, hoş sohbetiyle konukları zaman zaman duygulandırdı, zaman zaman güldürdü.

Bolu Halk Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin (BAMER) Gülezler Konağı’ndaki konuğu Ahmet Baysal’dı. Ahmet Baysal’ın “Abant İzzet Baysal Üniversitesi”ne Giden Yolda Bildiklerim” konusunda verdiği konferansa, eşi Solmaz Baysal’ın yanı sıra, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Bahar, Genel Sekreter Doç. Dr. Erdal Bekiroğlu, İzzet Baysal Vakfı Eğitim Koordinatörü Mustafa Yaman ile öğretim üyeleri katıldılar. Baysal, burada yaptığı konuşmada, babasının, amcası İzzet Baysal’ın ve kendi çocukluğunun Bolu’da ve Gülezler Konağı çevresinde geçtiğini anlatarak, onların anılarından örnekler verdi.

Amcası İzzet Baysal’ın üniversiteden mezun olduğu yıllarda Bolu’ya gelerek burada yaptığı hizmetlerden bahseden Ahmet Baysal, amcasının 1949’da kurduğu döküm fabrikasının o dönemde ülkedeki ilk özel sektör yatırımı olduğunun altını çizdi.

Konuşmasında, üniversitenin kuruluş yıllarına da değinen Baysal, bir ara özel üniversite kurulması fikrinin gündeme geldiğini ancak ne İzzet Baysal’ın ne de kendisinin böyle bir düşüncesinin olmadığını ifade ederek, “Bir öğrenciden 20-30 bin lira al, vakıf üniversitesiyim de. Vakıf zaten muhtaçlar için çalışır, onlar için kurulur. Bizim böyle bir düşüncemiz hiç olmadı.” dedi.  

Etkinlikler

Duyurular


Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi - Bolu Halk Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi © 2018 Sayfa Başı